Kur ti qan une behem lot,nuk

te nderroj me askend ne bote.Ti je gjumi,une jam endrra.Ti je shpirti,une jam zemra:: Byy:Ozcan hehe
 

 

¶¶¶¶¶¶´´´´´´¶¶¶¶¶¶

´´¶´´´´´´´´¶´´¶´´´´´´´´¶´¶´´´´´´´´´´¶¶´´´´´´´´´´¶¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶ ….¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶¶´´´´´´¶¶¶¶¶¶´¶´´´´´´´´´´´´´´´¶´´´´´´´´¶´´¶´´´´´´´´¶´´´¶´´´´´´´´´´´´¶´´´´´´´´´´¶¶´´´´´´´´´´¶´´´´´¶´´´´´´´´´¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶´´´´´´´¶´´´´´´´¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶´´´´´´´´´¶´´´´´¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶´´´´´´´´´´´¶´´¶´¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶´´´´´´´´´´´´´´`´¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´“`¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶´´´´´´´´´´´´´´¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶´´´´´´´´´´¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶´´´´´´¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶´´¶ ۵deaтн ιѕ noт тнe greaтeѕт loѕт ιn lιғe,тнe greaтeѕт loѕт ιѕ lιғe ιѕ wнaт dιeѕ ιnѕιde υѕ wнιle we lιve..

vdekja nuk është humbja ma e madhe , në jetën më të madh ka humbur në jetë është ajo që vdes brenda ne, ndërsa ne jetojmë 

 

 

 

 

Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera…

Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan…

Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…

Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuar

 

 

 

Një ditë Zoti po mendonte,diqka zemrës time ti dhuronte..te gjith engjujt rreth vetës mblodhi dhe për zemrën time vetëm ty të zgjodhi

 

 

 

 Kujt i thua lule

kujt i thua hen

kujt i thu princeshë

si mu ke then

A te duket njejte

kur e perqafon

athu nje qast ndalohesh

mbyll syte e më kujton..!

Athu te rren mendja

me kerkon ne shpi

po vendi im eshte bosh

une mungoj te ti..!!

 

 

      * -* Per Ty GiPa *-*

 Me Fal Oh ShPiRt Qe ne darsmen tende erdha pa me thir Me Fal oh shpirt sun i mbajta lotet qe mi sheh ne sy , Edhe ket nat me asnje her ne jet ska met pengu.. edhe ket nat erdha veq martesen me ta uru ... TE DUA edhe pse me tjeter je martu sa te jet kjo jet ska met harruUuu  ( GiPa DeRi SaT vDeSs SkAm MeT hArRU !)

 

 

*-*Te duaa gipa*-*            

Nese nje dit na bashkohen rruget tona perseri ndoshta sme njeh , ndoshta me afrohesh dhe me puth ne sy , un do te pres edhe pse edi qe te humba pergjithmon ////

 
 
     **Regullat e dashuris**
 Une kujtoj dhe nuk harroj un    dashuroj dhe nuk lendoj une duroj
       dhe shpresoj un vuaj por nuk tradhtoj 
  
  

 

Nese te dhemb zemra, mos mendo se ke infrak zemra kerkon zemren e behet merak, mos shko te mjeku te kerkosh ndihmë eja tek un te fal dashurinë
 

Kam shkruar dhe do shkruaj perseri keto qe i shkruaj nuk jan poezi por jan lot qe i qes nga shpirti per ty

Per netet e errëta ti je DRIT,per jeten time ti je SHPIRT,per zemren time ti je GJAK, pa ty smund te jetoj ASPAK”.

NE MARTESEN TIME DO DOJA TE VISHE E TA SHOHESH NUSEN QE TY DO TA KISHE KUR TA SHOHESH LOTIN SI BIJE NE FAQE VALL DO TE QESHESH APO ATEHER DO TE KENAQESH E NESE NUK VJEN ME ZE DOT VAJTOJ SE PO SHKOJ NUSE E TY ME ZDO TE TAKOJ NJE FOTOGRAFI DO TA KEM SI KUJTIM QE MOS TA HARROJ BUZEQESHJEN E TE DASHURIT TIM

Ju Luta Zotit t’me dhuroj pasuri Ai me dhuroj shendet Ju Lutma tme dhuroj bukuri aj me thuroi mencuri Ju luta zotit tme dhuroj fat ai me dhuroi ty..Zemer

     Me fal

me fal se nuk te deshta kur ti me dashurove nuk kam besu qe me dojshe aq shum nuk i kam kuptu ndjenjat e tua nuk ekam dit qe isha dashuria jote e vertet nuk kam mendu per netet qe ti mendojshe per mua kur isha me shoqe dhe isha e lumutur zemra jote shpresonte qe te isha me ty.. me fal qe te lash anash me zemer te thyer nuk te harroj te kam kujtim ti je ai qe me shqeteson ti je ai qe me mungon dhe deshiroj qe te takoj perseri un mendoj se ti me do sepse dashurija jote eshte pa fund per mua jam tu shkru me zemer te thyer i lutem zotit per mu kthyer kam deshir te shoh me sy ta fali zemren dhe te jem me ty ...

      Te dua   

Nje her zemra rrahu fort nje her syri derdhi lot nje her zemra u gezua kur ne ty u dashurua .

Mos me pyet se si jetoj nat e dit per ty mendoi,kur edin se jam e vetmuar ,kur edi se jam e lenduar ,mos me pyt pse kam lot ne sy kur edi se jan per ty un jetoj se te dua shum syt e tu i shoh dhe ne gjum jeten do ta jap per tenden dashuri ne var kur do me pysin do te flas per ty..
 

Ste dua me zorr as me interes por te dua me shpirt deri sa te vdes,.S'te mashtroj me shikim as me germa por te dua nga shpirti dhe nga zemra ,.Sa ka yje qjelli smundem mi nomru sa te don zemra ime smunesh me besu ..

(E)gsotoj se te dua shum

(G)zohem sa her jam me ty

(Z)emra ime te don vetem ty

(O)h Zot pranoma lutjen time

(N)ë ënder je pran buzeve te mia

(A)h sikur te ishim bashk ne kete moment nuk do doja asgje tjeter vetem ti fali buzet dhe te jem pran teje .......By-Egzona

 

Me the TI AMO mu duk mashtrimMe the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim.
Me the ICH LIEBE DICH syt mi qorove

Me the TE DUA zemren ma gezove
 

 

Sa mir qe shkove qafen e thefsh,syt mos ti pafsha,kurr mos u kthefsh
Nese kemi jet nese kemi fat Dashuria jon dote jet e gjat.
Vetem nje jet do ta jetoj,vetem nje do te
dashuroj,prandaj nje lutje kam,dashuro e mos lendo. Pranoje realitetin,qmoje sinqeritetin,duaje ate qe e dashuron por trathtin kurr mos e mendo.

 

Pse me braktise
nuk dua te di
as pse pushoi
se reni ky shi

si element fizik
bie ne hapsire
kerkoi prutonin tim
si elektron i lire

diku do te jete
i bukur si zambak
zemra qe me pret
shpirti im binjak

 

Ti qe endrrat i shove nje nga nje
qe qiellit ja more rrezet e tij te arta
heneS i more yjet qe me to vallezonte
vajzes i more jeten qe do jetonte
vetes i mohove dashurine
mendove se do jetoje dhe pa te

Te gjitha keto i shkaterrove
duke menuar se ate vajze do e harroje
jetove jetove dhe ne fund u dorezove
ja dhe shpirtin tend djallit
se e dije qe aty do jetoje.

E urrej ndjenjen e pa fund
E urrej sepse ti nuk je askund
E urrej ate ndjenje qe smbaron
kurrr, pse une ty te dua si dikuR.
I lutem zotit te me merr
dhe te mbaroj cdo gje
sepse vetem ateher per ty
nuk do te ndjej asgje.

Zemren dhe shpirtin ty ta fala,
por mendoj se gabova.
me fjale te bukura me mashtrove,
prandaj dhe shpejt une te besova,
po pse valle me genjeve,
dhe u hoqe si beqar,
mos kujto se ste kupvova
ti per mua je genjeshtar

Tu kam idhnu ”
Tu kam pajtu’
Gjigj her me mu’
Ke kalu dhe’
Tash peper”
E ke tepru’
Me mu kurr’
Sunke me kalu…

Sikkur qielli te ishe leter dhe deti te idhte boj, nuk do shkruja asgje tjeter veq se ty te dashuroj..

Po kur skam menduar se do te me largohesh nga un ma fike qirin e dashuris ma bere zemren shkrum ku ekam dashurin a thua kush ma mori perpiqem e digjem pyes pse me tradhtoi !

Nese e do tjetren shko nuk te ndal , nese te kam penguar te lutem me fal

Gjithmon nga ajo dit kur te njha ty dertha lott sikur pikonte shiii nje nat ne net me the diqkaa me the se do te martohemm e lote e mij ne tastier rann Ahh zot i madh pse me ndodh keshtu at qe un e dua po maritohet ee spo me pret muuu Jeta eshte etill po si te jetoj pa te pa me syy e nje puthje ta dhurojj nga shikimi im kerkove takim te me pershdeesh po jo sdo te lejoj se pa te puthur jo nuk do te lejoj nje e dij o zemre tani nese ket e lexonn mos e haroo at vajzen qe te don per jett Kjo zemra mu eshte ber copp e kah te shkoj te kerokjj po ti me tejr e un me mendimet tek tij Jeta eshte e till jeta eshte e shkrett aa moj dashni qe shakotronn per jet perse sna bashkove per shkak te dashuris Por na ndave per shkall 3 vite maturiee…. Dije dhe lexojj ty po te kerkojj kthehu e le suedinnn se asgje nuk perfitonn do te me mer malli mua shum per tyyy por nese 2 muaj kalojn pa te paa nese un vdess dij kam vdekur per tyyy Gipa..

Me fal qe te deshta e kete ti se meritove
Me fal qe po vuaj e kete ti ma shkaktove
ndoshta vjen nje dit qe kurr ti se mendon
dhe ateher e merr denimin qe e meriton

Sdua te shoh me sy,zemren ma ki thy.sdua te di asgje per ty.Me genjeshtra me mashtrove,shpirtin tim shum e lendove

Kur letrat e tua po i lexoj me fantazi po te dashuroj por tani spo te kam pran me te tregua se sa shum te dua....!

HeY GiPa..! a DO NJe PutHje a po nje tregim.A do dashurin apo shpirtin tim.O nate e varrosur o llampa qe sben drit me sjell ate sonte se jam duke prit./

 

Hapi syt e mos i mbyll une jam qielli e ti je yll.. kur ti qesh un jam ze , mos mendo se te le, kur ti qan un jam lot ,nuk te ndroj me asgje ne bot

Hekuri Eshte Metal qe kur nxehet lakohet,dashuria eshte simbol , qe kurre s'harrohet.

 

Nuk edi se ku jetojn ëngjujt,ne qiell apo ne tok por nje gje edi me siguri qe nje engjell po e lexon mesazhin timm tani ..

SsA her bie nata ti vjen me ledhaton me duket sikur jam ne ender dhe dikush me zgjon.por kur i hapi syt e shoh se ti je larg. krahet i zgjas, dua hijen te ta kap..

(A)e din se sa te,

(D)u zemra ime per ty vun

(E) ja i dashur dhe me thuaj,

(L)ina vetem ty te du

(i)harrova te gjitha vetem ty ,

(N)e kete jet te kam,

(A)edin i dashur se pa ty nuk jam rehat

                                                         By-Adelina

Ahh moj Mami kur e ki dit qe ki me lind Qik pse nuk ja kajte Nanen e nuk um therre me Thikkkkk!!!!

Sa i kalova asnje se pranova kur ti mu afrove magji me leshove u munova me ik ti dole mem prit spata ka me shku vetem me u dashuru.!

 Shko se dikush tjeter po te pret
Shko se nje zemer tjeter te therret
Shko e me le vetem te vuaj ...
Shko sepse Zoti keshtu e paska shkruar
Shko e me le vetem te qaj
Shko sepse ti nuk ke faj ...
Shko e buzeqeshi dikuj tjeter
Une do te rri ketu te digjem e te tretem
Shko se e tille eshte kjo bote
Shko e mos derdh asnje lot...
Shko e prape me duaj
Shko por lamtumire mos me thuaj ....

ti je...

ti je nje yll qe jeten ma ndricon
ti je nje enderr qe nga gjumi me zgjon
ti je si nje magji qe shpirtin ma pushton
ti je si nje krijes e rralle qe mua me dashuron
ti je jeta per mua
ti je thjesht fjala "te dua"
ti je libri qe un hap cdo dit dhe lexoj
ti je nje zemer qe un gjithmon pikturoj...

 

pa ty...

spo kalon sot kjo nat
sa e gjat qe po me duket
ku do te jesh, shpirt, ne kte cast
un nuk jam .. shpirti me zhduket

se me dogje shpirtin.. kur ike ti
lotet nga syt ,me rane si shi
zemra me nuk ben tik-tak
kur zemren tende pran se ka

ku je i dashur ne kto momente
rruges shpesh degjoj komente
njerzit me gisht me ndikojn
se vetem pa ty tani me shikojn

    Pse   

pse kaq shum po me vret mua
un qe shum.. oh sa shum te dua
mos me vrit, mos me lendo
dua te verteten, ma trego

me mesove dashurin...
puthjet, ndjenjat, embelsin
skisha frik me as nga bota
se pa frik isha e jotja

ne syt e tu gjeta nje bot
po sa shpejt u zhduk, u shua
buzet sflisnin me per mua
dhe pse feminisht me thoje
te dua...
 


 

nese ngjyra me mungon do ta prej gishtin tim po me gjakun qe me pikon do ta shkruaj nje poezi Per ty Shpirt..

Dy lule vyshken Dy lule thahen por un e ti kurre nuk do te ndahem.

Në ,mes te nates po kerkoj drit..?Ne mes te bores po kerkoj ngrohtesi..?Ne mes te dimrit po kerkoj veren..?Ne mes te zemres tende s'mund ta gjej veten.
 


 

Sot ke diten e marteses
e un fundin e ksaj jetes
edhe guri sduron ka me plas
sa kjo zemer sa shum te ka dasht

Un si hen e ti si djell
ti ne drit e un ne ter

e per darsem ta qoj si dhurat

zemren time sa shum qe tka dasht

Let shkatrohet e gjith bota
Se kto vite ishin tkota
qe ti fala ty dhe jeten time
ne dor ti ta lash !!!

 

 

kam vendos te vdes
vujtje te mos pres
nje lule te kuqe dua nga ti
je dashnori i par qe te deshta me shpirt
gjaki im rrjedh ne vena tu
zemra jote eshte vendos ne mu
fsheftsirat tua nuk ja tregoj as kuj
sepse un po vdes ato do ti kam ne at bot ngarkes
kur te mbledhen shoqerija
a do te me kujtosh ndoj her
a do tma vizitoni varrin
a do te nini mungesen tem
librat e mija
te shkreta dua me mbet
kur ti marrin ti shfletojn mu tme kujtojn

 

 

Sa vite kan shkuar
por ty prap nuk te kam haruar
Sa dite kam qare
Sa nete pa gjume kam rane
Sa ore kalojn
Sa minuta shkojn
Por Zemra nuk harone
Nuk te haron ty se te do
Nuk te haron ty Se per ty
JETON

 

 

Jeta eshte mashtrim,por prej vitesh me pak gaz cdo mashtrim e qendis.E lodhur vij te strukem ne gji…Zemra genjeshtren nuk e njeh,prandaj une po te lutem me zerin tim te ngrohte:I dashur!Teshkojme larg nga kjo bote.Ti me syte e tu te embel me qesh e me belbezon lehte ne vesh:-Zemer nese ne dimer lule ska,per lule kot trishtohesh…Une te shtrengova pa u ndrojtur si femije,e ne cdo gjeth qe do feshferije…Do jem e jotja ne perjetesi!

 

 

ne dashur ka vujtje po ka edhe lumturi se pa ty zemer sme vyn jeta ehe pse na kan nda rruget e ndryshme e di qe mendon per mue po afrohen dit me ardh e une kra hapur po te pres ne der kam mber dit tuj i numrue nga një ne dit jam tuj e largue me duar rreth qafe kamme te perqafue muset kam me ti shijue e se di a kamme mujt pa frymen tande ma me jetue te dua shummmmmm jeton per ty jetoj

 

 

 

Kurre skam menduar
se largohesh nga une
ma fike qirin e dashurise
ma bere zemren shkrume.Ku e kam dashurine
a thua kush ma mori
perpiqem e digjem
pyes pse me treadhetoi!
Pse femra e zeze lind e vuan
pse dashuria eshte per te shkrumuar!
o zot me trego rrugen e dashurise
o zot me ndihmo dhe bisedo me mua?
ta qaj hallin tim se sa fort e dua
se vetem ti mundesh te me ndimosh
qe shpyrtin tim te ma sherosh..
 

 

 

 

 

Ti ske faj qe vuaj une,
ti ske faj qe rri pa gjume,
jo jo zemer ti ske faj,
qe mi le syte ne vaj.
Fajtori i vetem jam une,
fajtor se te dua shume,
mekati i vetem dashuria,
ndershkimi i diteve te mia.
Dhe me beso ti o shpirt,
per kete faj vuaj denimin,
trishtim dhe lot ne sy,
deri ne fund te jetes time.
Veq nje here do te te lutem,
dhe ma thuaj mua ne sy,
a me ke dashur ndonjehere,
siq te kam dashur une ty.
Nese po do te me pergjigjesh,
eja me puth e me perqafo,
nese jo do te me pergjigjesh,
me mire me vrit dhe me harro

 

 

 

Qan kjo zemer e vrar
me lot pa pushim.
Qan nga dhimbja qe ka
se u nda nga ty.
Qan me lot gjaku
se pa ty dot sjeton.
Qan se e di
qe tani te humbi pergjithmone.

 

 

 

Te lutem o zemer me thuaj qe jam ne enderr
me thuaj qe kjo eshte thjesht nje shaka
e nga casti ne cast do gjendem ne krahet e tu
te lutem me thuaj qe kjo seshte e vertet
me thuaj qe po ben shaka me mua
me thuaj cfaredo, cfare te duash ti
por te lutem mos me thuaj
qe lidhja jone mori fund
ate jo zemer mos ma thuaj
jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
ah o zemer sa gabim kam vepruar
si sdita te sillem me ty
dhe per faj te sjelles sime
ti tashme u largove nga une
sikur koha te kthehej pas tani do isha me ty
do isha njeriu me I lumtur ne bote
vetem duke ndenjur ne krahet e tu
e di kjo gje smund te ndodh
por te lutem vec per nje gje
te lutem me fal
se te dua pa mase

 

 

 

sme besohet qe ndryshove,
vetem per pak dit…
qe te largohesh nga un,
ket prej teje se kam prit…
E shof qe ke vendosur,
qe me mua te mos jesh…
Sa i hap e i mbyll syt,
tjeter smund te gjesh…
Kisha dasht per her te fundit,
kete leter te ta shkruaj
me lot ne sy,dhe ta kuptosh se:
ZEMRA IME SDO TE KET ME VEND PER TY…
Per her te fundit deshate te shkruaj,
njer fjal te mir,por smundem
asgje tjeter vqe fjales:
LAMTUMIR…

 

 

 

Sa her i them vetes pse aj s*me don
saher i them zemres pse se harron
zemra sflet
ai me mori qdo shqis me ndaloi qdo qeliz ne venat e mia ska me gjak
veq pluhri ti
pa te ves e mengjesit ska me vler
lulet qe qelin skan me ere
djelli pa te sme ngro qjellit kaltersin sja shof
as vetn me se njoh
dashuria sqe mjalt per mua veq hidhrim
zemren tende do ta mban ne dry deri nbarim

 

 

 

Sikur të isha ëndërra,
Në syt e tua të vloja,
Si Dielli I bukur,
Në mëngjes, të të zgjoja,
Të ti prekja flokët,
Me buzëeshje plot mall,
Sa do ishim te lumtur,
A e mendon vall?
-
A e mendon se je passion,
Në syt e mia,
Emocion,
Më I madh se vetmia,
Je Lumturia,
Në zemrën time,
Dashuria,
Që më thell ne mendime.
Je mirësia,
Të z’behtës time,
Gjithësia,
Pa kufizime,
Je gjithçka çë kam,
Je momenti,
Je shprehja ime e fort,
Je komenti,
Je fjala për mirësi,
Je vargu në poezi,
Deri sa stë kam ty pran,
Sit jetoj ne vetmi!
A më thua vall ti ?

 

 

 

Mbi varrin tim nje lule po mbin
esht trendafil i kuq simbolizon dashurin
ti eja kur te celi ne pranver.eja pran dhe puthe njeher
mos ki frik nuk te shpoj me gjemba
nuk lendoj dashurin qe dikur ne zemer e gdhenda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Die letzten Kommentare zu dieser Seite:
Kommentar von valjaa, 28.07.2012 um 09:00 (UTC):
Nèse dashuria pér ty éshtt urrejtje atéher mos ua jep té tjerve por mbaje pér vete

Kommentar von Egzona, 23.12.2011 um 12:46 (UTC):
Ozzzzcaaannn daaankee schoon l ich liebe dich.<3
Xhaaann thnnxx heart lowwyyouu<3

Kommentar von XHaN.., 24.10.2011 um 16:37 (UTC):
Zmrrr T'duu Qummmm Shummm Nicee Viqq Nexttt....

Kommentar von:25.01.2011 um 16:36 (UTC)
poezi-dashurie-egzona
poezi-dashurie-egzona
Offline

dankeee

Kommentar von oZiL, 24.01.2011 um 14:19 (UTC):
Seehhrr Schonnnnnn (L) Soo Gut Du bist Nr 1 fur poesie(L) lowe

Kommentar von Loqka xones Linda , 24.01.2011 um 14:16 (UTC):
hehe brawo synn t'Lowii tyy un se shum bukur ki shkru ti hangsha gishtat hehe

Kommentar von eGzona, 19.12.2010 um 09:21 (UTC):
hehe flm gipaa jemee mos u tut se kerkush sem ngux heheeh se tkam ty bre rrushi xoness t'don xonaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Kommentar von gipa xona, 11.12.2010 um 21:24 (UTC):
pa pa shum mir bre po shkrun te kam ty nje miss ne bot bre valla ta hongsha synini ty ishalla te nguc naj kush maet rrje pasha agen tem veq vazhdo per para se mir mir shum shkelqyshem kisss shum bre

Kommentar von leoneta, 08.12.2010 um 11:47 (UTC):
shumm te miraa loqkk mpuqq tduu

Kommentar von eGzona, 07.12.2010 um 23:22 (UTC):
wow flm shumm prej krejtve comente te juj Ju pershendes nga zemra edhe ty zemra xones hehe edhe un jam zemra vlores hehe tkam llokum kissss

Kommentar von zemra xones..., 07.12.2010 um 23:13 (UTC):
shum poezit e mira llokumi jem tduu shummmmm(L)<3

Kommentar von burim , buki..., 07.12.2010 um 22:55 (UTC):
shum poezii te bukura XONA bravoo, kujna i kushtohen ktoo vargje dashurie ?.....

Kommentar von IcH, 26.11.2010 um 20:34 (UTC):
Echt Geil.///xona je ma e mire vec perpara shum shum poezit te bukrua ke shkruar ,te pershendes dhe te uroj suksese .byy///

Kommentar von EgZONA, 23.10.2010 um 09:29 (UTC):
fLM ShUmm

Kommentar von girl, 21.10.2010 um 08:36 (UTC):
HoHo sa te mila ble poezit heheeh sukseseeeeKommentar zu dieser Seite hinzufügen:
Ihr Name:
Ihre Nachricht:

Shpresoj Se Me Kta Poezi Te Mija Do Tju Pelqejn Ju pershendes Nga Zemra
Diese Webseite wurde kostenlos mit Homepage-Baukasten.de erstellt. Willst du auch eine eigene Webseite?
Gratis anmelden